امکانات سايت
کل مقالات
نظرات عمومی
اضافه نمودن وبسايت
کل وبسايتها
نظراتم دروبسایتهای ديگر
صفحه اصلی
فروشگاه شارژ

آخرين مطالب:
بالاترين مجازات=بالاترين نعمت
تآملي بر ابتداي سوره روم
صبر و اصلاح طلبی نه براندازی و تجزيه
ارزشت مساوی عملت
بازگشت دوباره جهنميان به دنيا
بدگويي خيالی
تعدد زوجات و طلاق
اعتياد و طلاق
ارتباط نامشروع
بی اعتمادی
پربيننده ترين مطالب:
بالاترين مجازات=بالاترين نعمت
دخالتهاي بيگانگان در خانواده
شناخت قبل از ازدواج
نظرات سه روزاخير
پرنظر ترين مطالب:
رفتاربا همسر|56نظر|
دخالتهاي بيگانگان در خانواده|39نظر|
شناخت قبل از ازدواج|31نظر|

مديريت:
خلفان نصيحت کن
ايميل:
khalfan@khalfan.ir
آخرين مراجعه
11بهمن1397ساعت 11:8:24
ورودمديريت:
نام:
رمز:

استفاده از اموال عمومی «پنجشنبه16اسفند1386»تعداد بازديد:1150
چنانکه در مبحث قبلی بیان داشتم می خواستم به بررسی آیاتی که در باب منسوخات قرآن وارد شده است بپردازم و افقهایی از معانی و مفاهیم آنها که مهجور مانده است را بیان دارم و گمان می کردم که در لابلای آیاتی که نظردهنده ی محترم به نام پدربزرگ، ردیف کرده اند ،این آیات وجود داشته باشد،اما متأسفانه هیچیک از آیات ردیف شده را در این مبحث نیافتم ، بلکه تنها آیاتی ردیف شده بود که ممکن است اذهانی در فهم آن دچار اشکال شود وبحسب دانش افراد ، تعداد این آیات برایشان متفاوت است، وبارزترین دلیل بر سخنم اینست که بنده نتوانستم وجه اشکالی که در ذهن این برادر در مورد عده ای از آیات مذکور پیش آمده است را دریابم، پس چنانچه پدربزرگ اصرار دارند که به آن آیات پرداخته شود، یک آیه یک آیه را با ذکر وجه اشکالی که در ذهن وی است بیان فرمایند تا پاسخ دهم و تا موقعی که در مورد آن آیه قانع نگشته اند به آیه ی دیگر نپردازیم زیرا عقیده ی بنده بر آنست که هیچ آیه ای مشکل ندارد.
در کتب علوم قرآنی این آیات در باب مشکل قرآن می آید نه مبحث ناسخ و منسوخ.بنابراین برای عدم تشتت وتغیر جهت سریع این مبحث در این پست به یکی از آیاتی می پردازیم که مدعیان بزرگ وجود منسوخ بر آن نظر دارند:
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا إِذَا نَاجَیْتُمُ الرَّسُولَ فَقَدِّمُوا بَیْنَ یَدَیْ نَجْوَاکُمْ صَدَقَةً ذَلِکَ خَیْرٌ لَکُمْ وَأَطْهَرُ فَإِنْ لَمْ تَجِدُوا فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِیمٌ (12) أَأَشْفَقْتُمْ أَنْ تُقَدِّمُوا بَیْنَ یَدَیْ نَجْوَاکُمْ صَدَقَاتٍ فَإِذْ لَمْ تَفْعَلُوا وَتَابَ اللَّهُ عَلَیْکُمْ فَأَقِیمُوا الصَّلَاةَ وَآَتُوا الزَّکَاةَ وَأَطِیعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَاللَّهُ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ (مجادلة13)
ای مومنان هرگاه با پیغمبر نجوی (صحبت خصوصی و در گوشی) کردید پیش از نجوای خود صدقه بدهید این کار برای شما بهتر و پاکیزه تر است ،اگر هم چیزی نیافتید خداوند آمرزگار و مهربان است .آیا به هراس افتاده اید که قبل از نجوای خود صدقه هایی را بدهید، پس اگر انجام ندادید و خداوند شما را بخشید ،پس نماز را برپا دارید و زکاة را بپردازید و از خدا و پیامبرش اطاعت کنید . خداوند به هرانچه انجام می دهید آگاه است.
عده ی کثیری براین نظرند که این دو آیه ناسخ و منسوخ هستند و آیه ی دومی ،حکم آیه ی اولی را ملغی می سازد ، و حتی عده ای گفته اند که آیه ی اول جز چند ساعتی قابلیت اجرایی نداشته است و برای علاج موقت بوده است!!
اما سوال این جا است که آیا عجیب نیست که یک آیه از قرآنی که تا قیامت حجت است تنها برای چند لحظه باشد و فورا با آیه ی بعد مهمل شود؟!!
اگر دقیقا به آیه توجه کنیم بدون اینکه پیش ذهنیتی از طرف روایات ذکر شده در این قسمت داشته باشیم متوجه می شویم که آیه ی دوم ، حکم آیه ی اول را بر نمی دارد ،بلکه به بیان حکم شخصی می پردازد که توانایی صدقه دادن نداشته است و مفسر" فَإِنْ لَمْ تَجِدُوا فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِیمٌ" در آیه ی اول است.
گاهی اوقات ضرورتا برای افراد پیش می آید که از آنچه متعلق به عموم است ونباید در جهت شخصی خود استفاده کنند ، استفاده شخصی می نمایند وآنگاه این سوال مطرح می شود که این حق ضایع شده را چگونه باید برگردانند؟
مطمئنا این امرحق الناس می باشد و نمی توان از آن گذشت نمود و اگر گذشت شود حقوق بسیاری توسط مجریان امور عامه ضایع می شود بدون اینکه احساس گناه نمایند، واز طرفی اگربخواهیم این حق را بر تک تک ذی حقها تقسیم کنیم ،بی ارزش و ضایع می شود.پس باید چه کار کرد؟
این دو آیه حکم اینگونه امور را برای ما بیان می کند ، که راه جبران این حقوق ضایع شده صدقه دادن است و اگر شخص از حقوق عمومی استفاده کرده و قادر به باز پس دادن غرامت مالی آن که صدقه باشد نبود، با توبه و امید به بخشش خداوندی به عبادات خود بیفزاید تا این حسنات ، گناهان وی را در آن قسمت بزداید و مصداق "إن الحسنات یذهبن السیئات" باشد.
پس چنانکه مشاهده کردیم ، با بیان حکم استفاده ی شخصی کردن از وقت پیامبر ، که متعلق به عموم است ، مسئله ای بیان شد که همواره امکان وقوع دارد و اگر این آیه را منسوخ بدانیم ، در بیان حکم اینگونه موارد دلیلی نمی یابیم وسرگردان می شویم.
پس همواره متوجه باشیم که اصل بر آن است که قرآن تا قیامت حجت است و معالج مشکلات بشر در تمامی ادوار می باشد واختصاص آن به زمانی محدود از عدم درک ما برمی خیزد.
نظرات فرستاده شده برای اين مطلب
نام:پدربزرگ«جمعه17اسفند1386ساعت 12:51:35»

سلام جناب آقاي خلفان
من نه قصد مناظره و نه سر جنگ با شما عالم و مفسر قرآن را دارم همانطور كه گفته بوديد بسته به علم هركس سوالاتي در افكار ما انسانها به وجود مي آيد حال من اگر ميگويم در سوره نساء فلان آيه تاكيد بر زدن زن دارد نه فمنيستم نه يك زن بلكه بعنوان فردي آزاد انديش به موضوع مي نگرم و ديگر اينكه سوال و شبهه از ذهن جويندگان علم و معرفت جرقه ميزند نه از اطاعت كنند گان كور كورانه .
و سوالي از شما دوست عزيز داشتم از شما مفسر قرآن مي پرسم چند كتاب بغير از كتب اسلام خوانده ايد انجيل . تورات اوستا و يا از تفكرات كدام شخصيت انقلابي متفاوت (بابك خرم دين -مولانا-ملاصدار و يا بهاءا..) نقدي داشته ايد؟ تا زماني كه تك بعدي به اطراف خود بنگريم و كوته بين باشيم نه جائي براي مناظره است نه تفكري قابل بحس .

پاسخ مدير سايت:عليکم السلام پدربزرگ محترم.بنظر نمي آيد که مطلب جديدم نشانه سر جنگ با شما يا بي توجهي به شما باشد بلکه با توجه به اينکه خود جنابعالي براي اولين بار پيشنهاد پرداختن به باب منسوخ داده بوديد مناسب ديدم که ابتدا همان مبحث اول را کمي کاملتر بگردانيم بعدا از آن باب خارج شويم.بنده هم هرگز خود را به عنوان يک عالم ومفسر معرفي نکرده و چنين ادعايي ندارم واگر منابع و وقت در دسترسم باشد با کمال ميل حاضرم با تفکرات شخصيتهاي مختلف آشنا شوم وآنچه حقيقت است بپذيرم.اگر مي خواهيد از مبحث اول شما خارج شوم ، مشکلي نيست ، مطلب بعدي را به آيه ي سوره ي نساء که ذکر نموده ايد مي پردازيم هرچند که هنوز بسي مطالب در باب ناسخ و منسوخ وجود دارد.موفق باشيد.«جمعه17اسفند1386ساعت 20:29:49»

نام:کودی تلخو«شنبه18اسفند1386ساعت 21:32:55»

براي اتحاد آراء همه با هم (((جباري)))

پاسخ مدير سايت:نيازي به اين شعارها نيست،ظاهرا سياستها تنها همين راه را هموار کرده اند.«شنبه18اسفند1386ساعت 23:20:11»

نام:کودی تلخو«سه شنبه21اسفند1386ساعت 0:14:5»

با هم ميشه مثل ماه درخشيد...ميشه به زمين ستاره بخشيد
با هم ميشه تو روزاي ابري...از گم شدن خورشيد نترسيد
با هم پشت ما كوهه نمي ترسيم نمي بازيم
اين آواز نمي ميره تا وقتي كه هم آوازيم
باهم
بياييد با انتخاب جباري با هم بودن را امتحان كنيم

نام:امة الله«جمعه24اسفند1386ساعت 3:56:32»

السلام عليكم
برادر ناصح
با كمك و ياري شما در صدد بررسي كامل اذكار نماز هستم كه در اين مسئله برايم مهم است:
1- واجبات از مستحب تشخيص داده شود.
2- آندسته از اذكار كه در حقيقت از واجبات نماز نيستند و باعث انحراف هدف و معناي حقيقي نماز مي دهد را مي شود ترك كرد؟
3- چرا در نماز اذكاري داريم كه در آن خطاب بسوي الله تعالي نيست و گويا با خود حرف مي زنيم؟ مانند : سمع الله لمن حمده !
اين ذكر را ما در حالي بيان مي كنيم كه الله را ركوع مي كنيم و سژس برخواستيم و بر اين اساس بايستي با او در مناجات باشيم و يقينا در حال عبادت او هستيم نه اينكه به خود گوييم : الله مي شنود !
آيا با من همكاري خواهيد كرد؟

پاسخ مدير سايت:عليکم السلام.اميدوارم که در اين کارتان سنتها را پايمال نسازيد و با درايت بررسي نماييد.بنظرم تعدادي از مشکلات شما در برگردادن جملات عربي به فارسي باشد، به عربيت الفاظ توجه بيشتري نماييد إن شاء الله مشکلتان حل مي گردد. فعلا وقت بررسي همه جانبه سوالات شما ندارم.با عرض معذرت .موفق باشيد.«پنجشنبه1فروردين1386ساعت 9:8:2»

نام:پدربزرگ«چهارشنبه29اسفند1386ساعت 19:7:38»

سلام شيخ خلفان گرامي
نوروز مبارك سال خوب و خوشي در پيش داشته باشي

پاسخ مدير سايت:عليکم السلام پدربزرگ محترم.نوروز و هر روزتان توأم با شادي و موفقيت باد.«پنجشنبه1فروردين1386ساعت 9:13:1»

نام:سعید«يکشنبه4فروردين1387ساعت 1:45:59»

با سلام خدمت شما برادر گرامي . من هم از آشنايي با وبلاگ شما خوشحالم . اين را هم بگويم كه من هم با نظر شما كه در قرآن آيات منسوخ وجود ندارد موافقم . در ضمن مايل به تبادل لينك با شما هستم . موفق باشي .

پاسخ مدير سايت:عليکم السلام.خوشحالم که بعضي از مطالبت را که مطالعه کردم شما را همفکر خود يافتم.موفق باشيد.«سه شنبه6فروردين1387ساعت 6:1:35»

نظر شما راجع به این مطلب:
نام شما:
وبسايت شما:
متن نظر:


=4+8
وبسايتهای برتر
مجتمع علمی فرهنگی سلطان العلماء بندرلنگه
نسيم
بیداری اسلامی
دخت کنگ
ديوان
مدرسه علوم دينی صلاح الدين ايوبی اروميه
مجد
کلگر
کنکاش
کنگستان
بانوی کنگی
مسجد جامع بندر کنگ
اعجاز علمی در قرآن و حديث
الحورویدیوهای مکه ومدینه واناشید اسلامی
زعفرون
آخرين ورود از:
بیداری اسلامی

آماربازديد
افرادآنلاين
آمريکا(2)
بازديدامروز:17
بازديدديروز:28
بازديدهفته قبل:230
بازديدكل:574797