امکانات سايت
کل مقالات
نظرات عمومی
اضافه نمودن وبسايت
کل وبسايتها
نظراتم دروبسایتهای ديگر
صفحه اصلی
فروشگاه شارژ

آخرين مطالب:
بالاترين مجازات=بالاترين نعمت
تآملي بر ابتداي سوره روم
صبر و اصلاح طلبی نه براندازی و تجزيه
ارزشت مساوی عملت
بازگشت دوباره جهنميان به دنيا
بدگويي خيالی
تعدد زوجات و طلاق
اعتياد و طلاق
ارتباط نامشروع
بی اعتمادی
پربيننده ترين مطالب:
بالاترين مجازات=بالاترين نعمت
دخالتهاي بيگانگان در خانواده
شناخت قبل از ازدواج
نظرات سه روزاخير
پرنظر ترين مطالب:
رفتاربا همسر|56نظر|
دخالتهاي بيگانگان در خانواده|39نظر|
شناخت قبل از ازدواج|31نظر|

مديريت:
خلفان نصيحت کن
ايميل:
khalfan@khalfan.ir
آخرين مراجعه
11بهمن1397ساعت 11:8:24
ورودمديريت:
نام:
رمز:

خطر افراط و تفریط «شنبه21دي1387»تعداد بازديد:1146
وَکَذَلِکَ جَعَلْنَاکُمْ أُمَّةً وَسَطًا...
واینچنین شما را امتی میانه رو گرداندم....
وعن المغیرة بن شعبة أنه خطب امرأة فقال له رسول الله صلى الله علیه وسلم: (( أنظرت إلیها؟ ))، قال: لا، قال: (( انظر إلیها فإنه أحرى أن یؤدم بینکما ))، رواه النسائی وابن ماجة والترمذی.
مغیرة ابن شعبه زنی را خواستگاری نمود .هنگامی که پیامبر مطلع گشت به او فرمود:"آیا او را دیده ای؟"گفت: نه، پیامبر خدا(ص) فرمود :"او را ببین که این کار باعث می شود توافق بین شما در زندگی بیشتر شود."
یکی از موارد ضروری که باعث تشکیل و تحکیم خانواده می شود ، شناخت زوجین نسبت به همدیگر قبل از عقد ازدواج است و در این راستا باید فرهنگ جامعه به گونه ای باشد که راه سالم برای این شناخت فراهم شود و اگر این راه سالم فراهم نشود مطمئنا راههای ناسالم جای این راه را پر می نمایند ، ومسدود نمودن هر دو راه (صحیح و ناصحیح) ناممکن است و اگر تحقق یابد ، از جمله معضلاتی در راه ازدواج می شود ، زیرا هیچ فرد عاقلی حاضر نمی شود برای یک عمرخود ، شریک زندگی ناشناخته انتخاب نماید.
مطمئنا عقد ازدواج ، بدون شناخت نسبت به یکدیگر با روح دین نیز سازگاری ندارد، چطور ممکن است برای صحت عقد خرید و فروش، شرط رؤیت و شناخت مطرح شود اما در عقد ازدواج جهالت و عدم شناخت اشکالی نداشته باشد !؟ آیا اهمیت عقد ازدواج با عقد بیع قابل مقایسه است؟
واقعا حماقت بعضی خانواده هاجای تعجب دارد زمانی که می شنویم شخصی قصد ازدواج نموده و از خانواده عروس در خواست می نماید که قبل از عقد کمترین شناخت ظاهری ، یعنی دیداری داشته باشند اما آنها از این امر جلوگیری می نمایند و می گویند بعد از عقد همدیگر راببینید؟! آیا حکایت آن دو زوجی که عقد نمودند و همدیگر را ندیده بودند و در اولین دیدار بعد از عقد همدیگر را نپسندیده و سرانجامشان به طلاق انجامید نشنیده اند؟ آیا جدا شدنشان قبل از عقد بهتر بود یا طلاق؟
اما باید در این مورد دقت نمود که به سمت افراط نیز پیش نرود و ارتباط قبل از عقد ازدواج ،ارتباطی افسار گسیخته و همراه خلوت نمودن و بدور از کنترل خانواده نشود زیرا خطر و معضلات اینطرف قضیه بسیار بیشتر از آنطرف است و زمینه ی گناهی بسیار عظیم و وحشتناک است.
نظرات فرستاده شده برای اين مطلب
نام:فریدون«يکشنبه22دي1387ساعت 11:9:35»

تفاهم طرفين .
زمانهاي نه چندان دور در جامعه پدر سالار ما ، وقتي پسر از سن شانزده سالگي و دختر از سن سيزده سالگي و شايد کمتر مي گذشت ، پدر خانواده پسر ، براي او دختري در نظر مي گرفت و بدون در نظر گرفتن نظر پسر و حتي مادر براي پسرش از پدر دختري که فکر مي کرد به عنوان عروس براي خانواده مناسب است ( مهم خانواده بود نه آنهايي که بايد يک عمر درکنار هم زندگي بکنند ) خواستگاري مي کرد و پدر دختر هم بدون در نظر گرفتن نظر دختر خود ، موافقت و يا مخالفت خود را اعلام مي کرد . با بالا رفتن سطح سواد و مراودات بيشتر با شهرها و کشورهاي ديگر و ديدن روابط بهتر آرام آرام اين شيوه نادرست رو به بهبودي گذاشت ، ابتدا مادران نقش بيشتري به عهده گرفتند سپس پسران و امروزه هم تا اندازه اي دختران ، اکنون در بيشتر موارد ديدن و تفاهم بين دختر و پسر شرط اصلي به حساب مي آيد . ( هرچند هنوز تا رسيدن به شکل مطلوب ازدواج راه درازي درپيش رو مي باشد ) .
تفاهم طرفين چيست و چگونه ايجاد ميشود ؟ براي پاسخ به اين پرسش ابتدا به پرسش ديگري که خيليها مطرح مي کنند مي پردازم ، پرسيده مي شود مگر پدران و مادران شما که با شيوه گذشته ازدواج کرده بودند و بيشترشان حتي تا شب زفاف همديگر را نديده بودند چه مشکلي برايشان بوجود آمده بود ؟ فرزندان نيکو تربيت کرده و بيشترشان تا پاي مرگ باهم زندگي کرده و مي کنند .
اين درست است ، ولي واقعيت اين است که درک و شعور انسان با بالا رفتن علم و دانش پيشرفت مي کند . مادران ما پذيرفته بودند و به بياني ديگر راه ديگري نداشتند ، با طرفندهاي مختلف از باورهاي ديني گرفته تا سنتهاي واپسگرايانه ، از نگاه نامهربانه خانواده گرفته تا نگاه ترحم آميز جامعه ، از وابستگي اقتصادي گرفته تا بيکاري زنها و از مهر مادري گرفته تا کينه نامادري ، همه و همه دست به دست هم داده بودند تا به قول ضرب المثل بسوز و بساز ، خيلي از زنها زندگي مشقت بار حتي اگر شده به خاطر فرزندانشان که به قول خودشان سايه پدر روي سرشان باشد را بر جدايي ترجيح دهند .
بحث من اين نيست که تمام زنها زندگي مصيبت بار داشته اند ، بلکه عدم حمايت قانون از زنها در جامعه بشدت مردسالار ، امنيت زندگي از بيشتر زنها حتي آنهايي که به نظر مي رسيد داراي زندگي خوشبختانه اي هستند گرفته و ترسي سهمگين بر روح و زندگيشان سايه انداخته بود .
تفاهم واقعي بين طرفين يک روزه بدست نمي آيد ، هنوز دختران شهر ما به حداقلها بسنده مي کنند ، اما از آنجاييکه اين حد اقلها گامي به جلو است بايد از آن استقبال کرد و تلاشي بهينه براي نزديکتر ساختن آنها به ايده آلهاي واقعي . اگر بعضيها به زوجهايي که بر مبناي همين حد اقلها ازدواج کرده و بعدا براي ادامه زندگي خود دچار عدم تفاهم شده اند خرده مي گيرند بي انصافي مي کنند .
واقعيت اين است که محيط بسته شهرما و وجود حد اقل ارتباط کلامي بين بيشتر دخترها و پسرها در دوران نوجواني و جواني باعث مي شود تا در زمان کوتاهي که بعنوان خواستگار پسر و دختر باهم صحبت مي کنند ، از يکطرف شرم حضور و از طرف ديگر غلبه احساسات بر فکر مانع از آن بشود که آنها مسائل اصلي و نياز خود را کامل بيان کنند ، به همين خاطر خلقيات ، آداب معاشرت ، ويژگيهاي فردي و خصوصيات اخلاقي و ... که براي شناخت آنها نياز به زمان و صحبت بيشتر است ، تازه پس از شروع زندگي مشترک است که سازگاري و يا ناسازگاري آن ( عمدتا از جانب پسران ) مشخص مي شود . از آنجايي که دختران به بخشي از حقوق خود آگاه شده اند و خانواده ها هم واقعبينتر از گذشته ، دختران خود را در مشکلات زندگي تنها نمي گذارند ، پس از مدتي اختلافات نمايان مي شود ، و چه بسا اين ناسازگاري آنقدر جدي باشد که راهنمايي وکمک خانواده نتواند چاره ساز شود ، که متاسفانه در بعضي موارد به جدايي مي کشد ، اينها تجربه شروع آگاهانه زندگي مشترک است که علي رغم درداور بودن آنهاييکه به جدايي مي انجامد ، بايد به عنوان هزينه هاييکه براي هر تحولي در جامعه مردم بايد بپردازند به حساب آورد . با همه اينها همفکري و کمک دوستان و خانواده امکان پايين آمدن اين آسيبها را بيشتر خواهد کرد . اگر خانواده ها توجه لازم نداشته باشند ، مي تواند دخالت آنها دردسر ساز شود .
بر عهده خانواده ها و فعالين اجتماعي است که شرايطي ايجاد کنند تا زوجهاي جوان بخصوص دختران قبل از آمدن خواستگار آموزش لازم را ديده باشند و آنها بدانند که بايد بيشتر روي چه مسائلي با خواستگارانشان صحبت بکنند ، هم چنين بر خانواده ها بخصوص خانواده دختر است که قبل از عقد ازدواج و در مراحل خواستگاري فرصت کافي در اختيار دختر و پسر براي شناخت بيشتر از همديگر قرار بدهند .
در جامعه بسته ، در جامعه اي که حتي رابطه هاي دوستي و خويشاوندي دختران به شدت کنترل مي شود ، آرزوهاي زندگي ، زميني رشد نمي کند ، کمترين زيان اينگونه زندگيها نگاهي غير واقعي و رويايي به زندگي بخصوص توسط دختران خواهد بود . چه زود جاي آرزوها ، واقعيتي با تصوير دور از ذهن خواهد گرفت ، سوء برداشتها و عدم تحمل حرفهاي زوج جوان ، زمينه ساز دخالت عمدتا نابخردانه خانواده و اطرافيان خواهد شد .
در فرصتي ديگر در اين مورد بيشتر خواهم نوشت . پس تا فرصتي ديگر ....

پاسخ مدير سايت:از طرف تمامي خوانندگان وبلاگ از ارسال بيانات لازم و حقايق ضروري براي گفتنتان، کمال تشکر دارم، باز منتظر بيانات شما و ساير عزيزان هستيم.«دوشنبه23دي1387ساعت 17:18:16»

نام:ندا«چهارشنبه2بهمن1387ساعت 8:22:23»

سلام من بدون هيچ مقدمه اي شروع به شرح دادن مي کنم ساعت 5 صبح بيدار شم تا دوري روي کتاب درسي خود داشته باشم و دوري هم کردم که ناگهان صداي اذان را شنيدم تصميم گرفتم ده دقيقه اي را بخوابم وبعد نمازم را بخوانم و براي رفتن به مدرسه اماده شوم که ناگهان صدايي در گوشم پيچيد و من حتي قادر نبودم انگشتان خود را تکان دهم و شهادتين را بر زبان جاري کنم ميخواستم مادر بزرگم را که در کنارم خوابيده بيدار کنم اما من قدرت هيچ کاري را نداشتم در دل خود مي گفتم اشهد ان لا اله الا الله و اشهد أن محمد رسول الله ناگهان انگشت هاي من تکان خوردند هنگامي که براي مدرسه اماده مي شدم مي خواستم فرياد بزنم که چگونه انگشتان من دوباره شروع به حرکت کردن کرد چند دفعه با خود مي گفتم خيالات بود اما خودم بهتر از ديگران مي دانم که بيدار بودم من دچار چه حالتي شده بودم خواهش مي کنم راهنمايي ام کنيد من شب ها ديگر جرات خوابيدن ندارم قبل از اين هم پاهاي من ناخود اگاه کمي ميپريد

پاسخ مدير سايت:عليكم السلام.سعي نماييد نمازهايتان را بعد از اذان بجا آوريد و به تعويق نيندازيد و قبل از خواب سه ركعت نماز وتر بخوانيد إن شاء الله برطرف مي شود.«پنجشنبه3بهمن1387ساعت 8:29:2»

نام:فریدون«يکشنبه13بهمن1387ساعت 21:45:52»

با سلام

چند ماه قبل زعفران در مورد ترک تحصيل دختران بحث خوبي آغاز کرد ، دخت کنگ و سايت باشگاه فرهنگي ورزشي دريانوردان کنگ در چند ماه گذشته مطالب خوبي در پست خود قرار داده اند ، سپس خلفان در مورد فرهنگ جامعه ما در برخورد با زنان به بحث عمومي گذاشت ، و اکنون مدتي است که مطلب " ادامه تحصيل – ترک تحصيل " ( ترک تحصيل پسران ) توسط وبلاک کنگستان به بحث گذاشته شده است ، هرچند مصادف بودن بحث مطرح شده توسط خلفان و بحث عواطف با امتحانات ترم اول ، وقفه اي در بروز شدن آن دو وبلاک ايجاد کرد با اين وجود به نظر نمي رسد روشنفکران و فعالين اجتماعي تمايلي به وارد شدن به چنين بحثهايي داشته باشند ، شايد برخوردهاي نه چندان زيبنده و ادعاهاي واهي طرفداران بيشتري داشته باشد ، پديده ناسالمي که فکر مي شد گذر از آن مي تواند فضاي سالمتري در اختيار افراد نيک سرشت و دوستداران جامعه اي سالم قرار دهد ، نتيجه مطلوبي نداشته است . امروز اگر فضاي تخريب و توهين کمتر شده است به همان نسبت ، حضوزر نظر دهندگان و حتي مراجعين به وبلاکها کمتر شده ، هنوز فضاي کم توجهي و قالبهاي کليشه اي " وبلاک خوبي داري به من سر بزن " بضاعت اکثر ، اندک کامنت گذاران هست که جاي نقادي و بحثهاي اجتماعي گرفته است ، هنوز هر کدام از وبلاک نويسان ما دو دستي به وبلاکهاي خود چسپيده اند و گويا خود را درگير مسابقه بي سرانجامي نموده اند که کم توجهي به وبلاک ديگران امتيازي براي وبلاک خود فرض مي کنند ، تصوري که در بهترين حالت گرفتار تسلسلي خواهد شد که در نهايت به ادامه بي تفاوتيها خواهد انجاميد . جا دارد وبلاک گردانان شهر ما همانطور که در کثرت وبلاک نويسي نيروي محرکه اي بوده اند ، با مراجعه به وبلاکهاي شهري و ارائه نظر ، وظايف سنگينتر نيروي فعال اجتماعي در تاثير گذاري بر فرهنگ شهر کمکي در حد توان انجام دهند .

پاسخ مدير سايت:عليكم السلام.ظاهرا هنوز حتي عرصه ي اينترنت هم تحت الشعاع عموم جامعه قرار دارد. إن شاء الله سعي مي كنيم به افكار دگر نويسندگان هم توجه و عنايت كنيم، البته به نظرم بي توجهي به برخي روشنفكر نمايان توهين كننده موثرتر است.«دوشنبه14بهمن1387ساعت 7:54:14»

نام:سید جلال«پنجشنبه1اسفند1387ساعت 16:19:46»

سلام
متاسفانه بعضي ها خودشان را از رسول خدا هم با تقواتر مي دانند.

پاسخ مدير سايت:عليكم السلام. بله متاسفانه چه بسيار هم هستند. به نظرم اگر امروزپيامبر زنده بود ، اورا هم مومن واقعي نمي دانستند.«شنبه3اسفند1387ساعت 21:2:41»

نام:attractive«پنجشنبه8اسفند1387ساعت 23:14:0»

باعرض سلام خدمت اقاي نصيحت كن از اينكه مطالبي اين چنين ارزنده در اختيار مردم ميگذاريد متشكرم اگر وقت كرديد سري به وبلاگ اينجانب هم بزنيد و از نظرات ارزشمندتان مارا بي بهره نسازيد.
سربلندو پيروز باشيد

نام:خواهر دینی شما«جمعه7فروردين1388ساعت 11:12:41»

السلام عليكم
اري فراهم اوردن زمينه ي برقراري ارتباط سالم قبل از ازدواج جهت شناخت بيشترزوجين وخانواده هاامري واجب است كه البته با چندجلسه صحبت محدود نيز حاصل نمي شود.برخي افراد انقدر رياكار وچرب زبان هستند كه به راحتي نمي توان انها راشناخت .
من يكي از قربانيان اين عدم شناخت هستم.همسر سابق من كسي بود كه ظاهروباطنش 180درجه متفاوت بود.او درحضور ديگران انقدر تظاهر به دينداري مي كرد ونمازهايش را اول وقت در مسجد مي خواند وچندين بار به حج وعمره رفته بود وباعلمانشست وبرخاست مي نمود و كلكسيون كتب تفسير وحديث رادكور منزلش ساخته بود كه نمي شد در ديانتش شك كرد اما وقتي با او ازدواج كردم ديدم انقدر غرق گناه وفساد است كه ازسنگ نيز سخت ترشده زنا و لواط وظلم و غرور و بي عدالتي وبخل وبدزباني و بي غيرتي وبي مسوليتي او به حدي بود كه اشكارا ايات قران را به استهزا مي گرفت و وقتي مي گفتم پس چرا همواره نزد شيخ پردل وديگر علما مي روي ؟مي گفت انها هم مثل من هستند .همه ازدين درجهت پيشبرد منافع دنيوي خود بهره ميبرند.ما گردنمان خيلي كلفت است .فكر مي كرد بهشت را نيز مي تواند با پولش بخرد.
به نظر شما چگونه ميتوان مومنان واقعي و مخلص را از رياكاران ونان به نرخ روز خوران تشخيص داد؟

پاسخ مدير سايت:عليكم السلام.بجاي اينكه بياييم به شيخ و ديندار بودن و ارتباط با دينداران داشتن توجه كنيم، بايد به اخلاق و انسانيت افراد توجه كنيم ، كار تشخيص كار آساني نيست و نياز به كنكاش بسيار دارد، خصوصا زماني كه شخصي بخواهد به هر صورت جلب نظر شخصي نمايد خود را به هزاران نيكي نشان مي دهد،شايد يكي از راههاي خوب گوش فرا دادن به كساني است كه با شخص مورد نظررابطه ي خوبي ندارند،يا رابطه ي شخص با اعضاي خانواده اش، زيرا تظاهر و ريا نمودن را نمي توان صفتي هميشگي قرار داد و شخص در ارتباط با خانواده اش همانگونه بر خورد مي كند كه هست.
«جمعه7فروردين1388ساعت 16:22:56»

نظر شما راجع به این مطلب:
نام شما:
وبسايت شما:
متن نظر:


=9+2
وبسايتهای برتر
مجتمع علمی فرهنگی سلطان العلماء بندرلنگه
نسيم
بیداری اسلامی
دخت کنگ
ديوان
مدرسه علوم دينی صلاح الدين ايوبی اروميه
مجد
کلگر
کنکاش
کنگستان
بانوی کنگی
مسجد جامع بندر کنگ
اعجاز علمی در قرآن و حديث
الحورویدیوهای مکه ومدینه واناشید اسلامی
زعفرون
آخرين ورود از:
بیداری اسلامی

آماربازديد
افرادآنلاين
آمريکا(2)
بازديدامروز:14
بازديدديروز:28
بازديدهفته قبل:229
بازديدكل:574794