امکانات سايت
کل مقالات
نظرات عمومی
اضافه نمودن وبسايت
کل وبسايتها
نظراتم دروبسایتهای ديگر
صفحه اصلی
فروشگاه شارژ

آخرين مطالب:
بالاترين مجازات=بالاترين نعمت
تآملي بر ابتداي سوره روم
صبر و اصلاح طلبی نه براندازی و تجزيه
ارزشت مساوی عملت
بازگشت دوباره جهنميان به دنيا
بدگويي خيالی
تعدد زوجات و طلاق
اعتياد و طلاق
ارتباط نامشروع
بی اعتمادی
پربيننده ترين مطالب:
بالاترين مجازات=بالاترين نعمت
دخالتهاي بيگانگان در خانواده
شناخت قبل از ازدواج
نظرات سه روزاخير
پرنظر ترين مطالب:
رفتاربا همسر|56نظر|
دخالتهاي بيگانگان در خانواده|39نظر|
شناخت قبل از ازدواج|31نظر|

مديريت:
خلفان نصيحت کن
ايميل:
khalfan@khalfan.ir
آخرين مراجعه
11بهمن1397ساعت 11:8:24
ورودمديريت:
نام:
رمز:

ظرفی که از گوهر درونش غافلیم «چهارشنبه21مرداد1388»تعداد بازديد:1153
شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِی أُنْزِلَ فِیهِ الْقُرْآَنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَیِّنَاتٍ مِنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ فَمَنْ شَهِدَ مِنْکُمُ الشَّهْرَ فَلْیَصُمْهُ وَمَنْ کَانَ مَرِیضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ أَیَّامٍ أُخَرَ یُرِیدُ اللَّهُ بِکُمُ الْیُسْرَ وَلَا یُرِیدُ بِکُمُ الْعُسْرَ وَلِتُکْمِلُوا الْعِدَّةَ وَلِتُکَبِّرُوا اللَّهَ عَلَى مَا هَدَاکُمْ وَلَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ (185) وَإِذَا سَأَلَکَ عِبَادِی عَنِّی فَإِنِّی قَرِیبٌ أُجِیبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْیَسْتَجِیبُوا لِی وَلْیُؤْمِنُوا بِی لَعَلَّهُمْ یَرْشُدُونَ (186بقره)

ماه رمضان ، قرآن در آن نازل شده که حاوی هدایت برای مردم و روشنگر هدایت و جدایی (حق از باطل) است ؛ پس کسی که این ماه را دریافت ، روزه بگیرد و کسی که مریض یا در سفر بود به آن تعداد از روزهای دیگر روزه رود ؛ خداوند نسبت به شما آسانی می خواهد و سختی نمی خواهد تا تعداد (روزه های رمضان )را کامل کنید و خدا را به خاطر اینکه شما را هدایت داده بزرگ دارید و شاید شکرگذار باشید.

وزمانی که بندگانم درباره ی من سؤال می کنند ؛ همانا من نزدیکم و می پذیرم دعای دعا کننده را آنهنگام که دعا می کند پس آنها هم باید آنچه من خواستم رعایت کنند و به من ایمان آورند ؛ به امید آنکه راهیاب شوند.

ماه رمضان در راه است ماهی که حال و هوایش با دیگر ماهها تفاوت دارد و شور وهیجان خاصی در دلها احساس می شود.

آیا تابحال اندیشیده ایم که علت اهمیت و برتری این ماه چیست و چه چیزی به این ماه بها داده است؟ بله ؛ آنچه این ماه را ارزشمند کرده است ، قرآن است ؛ این ماه با تمام فضیلتهایش ظرفی بیش نیست ، ظرف زمان نزول قرآن.

ما برای این ظرف چه آماده کرده ایم؟

آیا غذاهای رنگارنگ را برای استفاده در این ظرف زمانی آماده کرده ایم؟

آیا مجالسی را برای بازیهای شبانه در نظر گرفته ایم؟

یا اینکه دلهایمان را برای درک قرآن در این ماه صیقل داده ایم؟

چه بدبخت است آن که گوهر آیات قرآن را در این ظرف رها کند وخاطره ای جز گرسنگی و غذا از این ماه نصیبش نگردد.

پس بیایید از هم اکنون دلهایمان را برای قرآن خالص گردانیم و برنامه هایی برای خود بریزیم تا از قرآن در این ماه بی بهره نگردیم.
نظرات فرستاده شده برای اين مطلب
نام:کیومرث«چهارشنبه28مرداد1388ساعت 17:43:54»

مواضع ماه ؛ در حالت ماه نوو ماه کامل را ؛ بدر و نو يا بزرگترين ؛ و مواضع ماه را در ربع اول و آخر ؛ تر بيع يا کم ترين نيز مي نامند .اين اصطلاحات ؛ صرفا ً در مطالعه ي جزر و مد به کار برده مي شود . در حالت 1 ماه که از زمين ديده نمي شود ؛ با خورشيد روي يک نصف النهار قرار دارد و انتقال بالايي آن ؛ همراه با گذر بالايي خورشيد ؛ در يک زمان ؛ يعني ظهر ؛ روي مي دهد . بنابراين ؛ در آن روز ؛ ماه در صبح ؛ طلوع و عصر ؛ غروب مي کند و هنگام شب ؛ ماه در آسمان وجود ندارد . در روزهاي بعد ؛ زمان گذر و زمان هاي طلوع و غروب ماه ؛ ديرتر و ديرتر شرع مي شوند .ووقتي که ماه ؛ پس از 5/7 روز در ربع اول ( حالت 3 ) است ؛ گذر بالايي آن ؛ در حدود ساعت 6 بعد از ظهر ؛ روي خواهد داد . بنابراين ؛ ماه ؛ نزديک ظهر طلوع و حدود نيمه شب غروب خواهد کرد . در روز ماه کامل ( حالت 5 ) ماه به اندازه ي 5/0 دايره ؛ از خورشيد عقب مي افتد و گذر آن ؛ در نيمه شب روي خواهد داد ؛ در ربع آخر ( حالت 7 ) ماه ؛ در شب طلوع خواهد کرد و گذر آن در ساعات بامدادي ( حدود ساعت 6 بامداد ) روي خواهد داد و در طول روز ؛ غروب خواهد کرد .چون ماه ؛ در اطراف زمين ؛ در جهت مشابه چرخش زمين ؛ حول محورش ؛ مي چرخد ؛ حرکت به طرف غرب ماه ؛ در آسمان ؛ آهسته تر از هر جرم ديگر مي باشد و بيش از 24 ساعت طول مي کشد تا دوباره از همان نصف النهار بگذرد .با گذشت زمان وقتي زمين يک بار بچرخد ماه يک بيست هشتم مدارش ( 130 ) درجه جا بجا مي شود و در نتيجه ؛ زمين 13 درجه ديگر بايد بچرخد تا با ماه روي يک نصف النهار قرار گيرد و اين مقدار گردش ؛ حدود 50 دقيقه زمان مي خواهد . بنابراين ؛ زمان متوسط بين دو گذر ماه از يک نصف النهار ؛ حدود 24 ساعت و50 دقيقه مي باشد .ماه در يک دوره ي قمري 5/29 روز فقط يک بار حول محورش مي چرخد به نحوي که هميشه نيمه اي از آن به سوي زمين مي باشد و در نتيجه هيچگاه نيمه ي ديگر آن را نمي بينيم . در واقع حدود 60 % سطح کره ماه را به علت بي نظمي ؛ در جابجايي آن که آن را ليبراسيون (libration ) مي گويند ؛ مي بينيم و بدون شک به نظر مي رسد که ماه ؛ بدون اتمسفر است و در طول شب هاي طولاني 28 روزه اش ؛ درجه حرارتش بايد تا نزديکي صفر درجه تنزل نمايد . در حقيقت دماي ماه هنگام نيمروز آن که خورشيد مستقيما ً بالاي سر قرار مي گيرد 100 درجه سانتي گراد و دماي نيمه شب آن 116- درجه سانتي گراد است که اين تفاوت دما ؛ به علت فقدان جو ميباشد. تغييرات مختصات ماه ؛ گذر روزانه ؛گرفتگي خورشيد يا کسوف ؛ گرفتگي ماه يا خسوف با احتساب اهله ي ماه مي توان محاسبه نمود اگر فرصتي پيش بيايد و مجالي باشد در همه ي موارد مختصر توضيحي خواهم داد . موفق باشيد

پاسخ مدير سايت:عليكم السلام.حلول ماه رمضان را به شما و همه ي دوستان تبريك مي گويم و از همكاري شما و توضيحات علمي تان در اين مورد متشكرم.موفق باشيد.«يکشنبه1شهريور1388ساعت 23:51:55»

نام:کیومرث«پنجشنبه29مرداد1388ساعت 1:20:18»

با سلام و درود

مايل شدم در خصوص پست قبلي در مورد اهله ماه توضيحي دهم که ملال نيفتد . گرچه در قرآن کريم فقط بطور خيلي خلاصه وکلي به شمارش اوقات اشاره رفته اما توضيحات مبسوطي مي توان استخراج نمود
ماه مانند سيارات و اقمارشان جرمي تاريک است که با انعکاس نور خورشيد ؛ تابان مي شود . از روي زمين ؛ فقط قسمتي از ماه را که با نور خورشيد روشن شده است ؛ مي توان ديد و چون موضع ماه نسبت به خورشيد و زمين متغير است ماه نيز شکل خود را متناوبا ً تغيير مي دهد در نتيجه يک رشته اهله ي ماه ( تغيير حالت ماه )پديدار مي شود .در ستاره شناسي ؛ صور تکراري منظم يک سياره ( يا يک قمر ) به گونه اي که از سياره ي ديگر ديده مي شود اهله ( phases) نام دارد . ماه در مواضع حالت اول که ماه و خورشيد ؛ روي يک نصف النهار قرار دارند و بخش تاريک ماه ؛ رو به زمين است و اين حالت ماه نو ( محاق ) ناميده ميشود و به عنوان شروع رشته ي اهله در نظر گرفته مي شود . اهله ماه همچنين تعيين کننده مطلبي موسوم به عصر ماه است که عبارت است از : فاصله زماني ماه نو تا موضع معيني از ماه بر حسب روز . عصر ماه از يک روز تا 5/29 روز از ماه يا تقريبا ً 30 روز ( صفر روز ) متغير است . و ليکن عصر 29 روز و عصر يک روز نيز؛ ماه نو محسوب مي شود. در مواقع حالت 2 و 3 ماه (جوان ) ابتدا به صورت يک هلال باريک ديده مي شود که به تدريج افزابش مي يابد و تحدب آن به سمت غرب ( به طرف خورشيد ) است . مرز قسمت روشن و تاريک ( پايانه ) داراي شکل بيضي است . حالت 3 تربيع اول ناميده مي شود ؛ در اين جا ماه به شکل يک نيم قرص است و عصر آن 5/7 روز مي باشد ؛ خط واصل از زمين به ماه با خط واصل از زمين به خورشيد زاويه 90 در جه مي سازد . در موضع حالت 4 ماه ؛ محدب و تحدب آن به سمت غرب است .حالت ماه در موضع 5 يعني قرص تمام ماه کامل ؛ ( بدر ) ناميده مي شود که عصر آن 14 ؛15 ؛يا 16 روز است ( خورشيد و ماه در اين حالت در دو طرف زمين قرار دارند ) . در حالت 6 ماه محدب است ؛ به صورتي که تحدب آن به سمت شرق است . حالت ماه در موضع 7 تربيع آخر يا چهارم نام دارد که ماه به شکل نيم قرصي است که تحدبش به شرق ( بطرف خورشيد ) مي باشد و عصر آن 5/22 روز است سپس نيم قرص ؛ به هلال حالت 8 تبديل ميشود ؛ و بلاخره ؛ در حالت 1 مجددا ً ماه نو خواهيم داشت .

نام:فریده قاسمی«دوشنبه2شهريور1388ساعت 9:3:47»

باسلام.از شما براي شرکت در فراخوان جمعي ختم قرآن کريم دعوت مي شود .
شما مي توانيد با اعلام آمادگي در بخش نظرات http://dokhtekong.blogsky.com/ يا /www.kongwomen.com يک جزء از سي جزء قرآن کريم را انتخاب نماييد و پس از تاييد شماره جزء انتخابي شما از سوي نگارنده در بخش نظرات وبلاگ تان،اقدام به تلاوت آن و شراکت در کسب ثواب نمائيد.
رساندن اين خبر به ديگر بزرگواران يعني ترويج فرهنگ خواندن قرآن و عمل به آن... آغاز ماه پرخير و برکت رمضان بر شما مبارک...

پاسخ مدير سايت:عليكم السلام.بنده جزء 4 را انتخاب نمودم. اگر تمام نمودم و هنوز ختمتان كامل نشده بود جزئي ديگر را نيز انتخاب مي نمايم.مسابقه ي جالبي(مسابقه ي هفته) هم در سايت مدرسه ديني طراحي نموده ام كه اگر مايل باشيد مي توانيد شركت نماييد.موفق باشيد.«سه شنبه3شهريور1388ساعت 9:50:54»

نام:سکوت«پنجشنبه5شهريور1388ساعت 9:38:24»

سلام
دوستان شرح پريشاني من گوش كنيد
ومراتااوج دانستن برسانيد
خواهان ياري شما!
من آپم

پاسخ مدير سايت:عليكم السلام.متن زيبايي بود.توجه به بعد روحي بسيار نيك و لازمه ي انسانيت است وليكن ما فعلا در دنيايم و بايد با پستيهاي دنيايي هم تعامل كنيم، يعني ما براي همين به اين دنيا آمده ايم كه آيا مي توانيم با عبور از كنار اين پستيها ، خود را كثيف نسازيم؟«پنجشنبه5شهريور1388ساعت 9:45:7»

نام:فریده قاسمی«يکشنبه8شهريور1388ساعت 1:16:0»

باسلام
جناب نصيحت كن يكي از بازديدكنندگان وبلاگ دخت كنگ اين سوال را پرسيده اند:(ابتو راجع به سجده سهو (نماز) و سجده تلاوت قرآن توضيح حادي که به چه صورت ادا بايد بشد)
بنا به تشخيص خود بهر صورت مقدور است و صلاح مي دانيد زحمت پاسخ آنرا مي كشيد؟

پاسخ مدير سايت:عليكم السلام.سجده سهو زماني لازم مي شود كه يكي از اركان يا واجبات نماز فراموش و ترك شود و دو سجده مي باشد كه محلش بعد از خواندن تحيات و قبل از سلام است يعني بعد از اين دو سجده سلام نماز داده مي شود. اما سجده ي تلاوت يك سجده است كه زماني كه قرآن مي خوانيم و به محل سجده(كه در مصحف مشخص است) مي رسيم سجده مي نماييم و پس از سجده به قرائت ادامه مي دهيم.«چهارشنبه11شهريور1388ساعت 1:38:40»

نام:لاری«سه شنبه10شهريور1388ساعت 13:43:38»

سلام
و
آرزوي قبول طاعات من- ما و همه.

پاسخ مدير سايت:عليكم السلام.تقبل الله منا و منكم.«سه شنبه10شهريور1388ساعت 13:58:44»

نام:ضدمذهب«سه شنبه21مهر1388ساعت 11:18:18»

با سلام
آيا در اين آيه گفته شده كه 30روز روزه بگيريم ؟

پاسخ مدير سايت:عليكم السلام
نه ، گفته شده يك ماه، و يک ماه هم 30 يا 29 روز است.
«جمعه24مهر1388ساعت 22:26:39»

نظر شما راجع به این مطلب:
نام شما:
وبسايت شما:
متن نظر:


=1+5
وبسايتهای برتر
مجتمع علمی فرهنگی سلطان العلماء بندرلنگه
نسيم
بیداری اسلامی
دخت کنگ
ديوان
مدرسه علوم دينی صلاح الدين ايوبی اروميه
مجد
کلگر
کنکاش
کنگستان
بانوی کنگی
مسجد جامع بندر کنگ
اعجاز علمی در قرآن و حديث
الحورویدیوهای مکه ومدینه واناشید اسلامی
زعفرون
آخرين ورود از:
بیداری اسلامی

آماربازديد
افرادآنلاين
آمريکا(2)
بازديدامروز:14
بازديدديروز:28
بازديدهفته قبل:229
بازديدكل:574794