امکانات سايت
کل مقالات
نظرات عمومی
اضافه نمودن وبسايت
کل وبسايتها
نظراتم دروبسایتهای ديگر
صفحه اصلی
فروشگاه شارژ

آخرين مطالب:
بالاترين مجازات=بالاترين نعمت
تآملي بر ابتداي سوره روم
صبر و اصلاح طلبی نه براندازی و تجزيه
ارزشت مساوی عملت
بازگشت دوباره جهنميان به دنيا
بدگويي خيالی
تعدد زوجات و طلاق
اعتياد و طلاق
ارتباط نامشروع
بی اعتمادی
پربيننده ترين مطالب:
بالاترين مجازات=بالاترين نعمت
دخالتهاي بيگانگان در خانواده
شناخت قبل از ازدواج
نظرات سه روزاخير
پرنظر ترين مطالب:
رفتاربا همسر|56نظر|
دخالتهاي بيگانگان در خانواده|39نظر|
شناخت قبل از ازدواج|31نظر|

مديريت:
خلفان نصيحت کن
ايميل:
khalfan@khalfan.ir
آخرين مراجعه
11بهمن1397ساعت 11:8:24
ورودمديريت:
نام:
رمز:

انتقاد یا عیب جویی؟ «شنبه2آبان1388»تعداد بازديد:1155
الَّذِینَ یَلْمِزُونَ الْمُطَّوِّعِینَ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ فِی الصَّدَقَاتِ وَالَّذِینَ لاَ یَجِدُونَ إِلاَّ جُهْدَهُمْ فَیَسْخَرُونَ مِنْهُمْ سَخِرَ اللّهُ مِنْهُمْ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ ?79توبه?

کسانى که بر مؤمنانى که از روى میل صدقات مى‏دهند عیب مى‏گیرند و همچنین از کسانى که جز به اندازه توانشان نمى‏یابند عیبجویى مى‏کنند و آنان را به مسخره مى‏گیرند بدانند که خدا آنان را به مسخره مى‏گیرد و براى ایشان عذابى پر درد خواهد بود (79)

در مورد سبب نزول این آیه چنین آمده است:

«هنگامی که آیه ای مبنی بر تشویق به صدقه نازل گشت مردی صدقه ی بسیار نمود ، پس گفتند : او ریاکار و خودنما است و مردی دیگر یک صاع(چهار پر دستها)صدقه نمود، پس گفتند : خدا از این یک صاع بی نیاز است . خداوند این آیات را نازل فرمود و عذابی دردناک را برای ایشان وعده داد.{صحیح بخاری و مسلم}

یکی از عادات پستی که در بعضی افراد منافق صفت یافت می شود ایراد گرفتن بر کارهای نیک است، و انگار آنها مسئول قبول یا مردود دانستن أعمال مردم می باشند و خداوند این کار را به آنها محوّل نموده است.

صفت این افراد به گونه ای است که سعی می نمایند نسبت به هر کار نیکی که انجام می شود ایراد بگیرند حال چه این کار بزرگ و چه کوچک باشد و چه بسا کارهای ناشایست بسیاری صورت پذیرد و هیچ واکنشی از خود نشان ندهند.

در واقع ریشه ی این صفت به مرضی بر می گردد که درون خود آنها نهفته است و چون خودشان هیچگونه کار نیکی از دستشان بر نمی آید مگر اینکه غرض سوءی در آن باشد، برایشان در مورد سایر افراد هم قابل تصور نیست که کار نیکی بدون غرض بد انجام دهند و واقع امر اینست که با هر بار متهم کردن دیگران درون پست خود را متهم می نمایند.

پس به یاد داشته باشیم که عیبجویی و ایراد گیری از فعالیتهای نیک همیشه به قصد اصلاح و پیشرفت نیست و اگر در کارهایمان به هر عیب جویی توجه نماییم چیزی جز از دست دادن دستاوردهایمان نصیبمان نمی شود.
نظرات فرستاده شده برای اين مطلب
نام:سیدجلال«جمعه8آبان1388ساعت 20:31:34»

سلام
ريشه بسياري از انتقادات متاسفانه جهل و حسادت است.

پاسخ مدير سايت:عليکم السلام.پس چه نيک است انتقادي که با علم و قصد خير خواهانه باشد.«يکشنبه10آبان1388ساعت 0:8:39»

نام:فاطمه«دوشنبه16آذر1388ساعت 23:0:52»

سلام
من يه سوال دارم يعني سوال من نيست ولي اگه ممكنه به من جواب بديد كه چرا مناره هاي مسجد خودمون بالاي اون يه ماه هلالي شكل داره و لي مساجد اهل تشيع اين جوري نيست مسجد النبي چطور اونجا هم داره يا نه خواهش مي كنم يه جواب قانع كننده بهم بدين با دليل.

پاسخ مدير سايت:عليکم السلام.اين مسئله به سليقه ي معماران و مناره سازان بر مي گردد و ربطي به نصوص شرعي ندارد زيرا خود مناره ساختن اصلي که به زمان پيامبر برگردد ندارد بلکه وسيله اي براي زينت مسجد و تشخيص آن است پس چگونگي ساخت آن به عرف جامعه و زمان بر مي گردد.«پنجشنبه19آذر1388ساعت 5:45:49»

نام:سیاوش«سه شنبه1دي1388ساعت 10:52:47»

سلام
خيلي از مطالب وبلاگتون لذت بردم فکر ميکنم اکثر استدلال ها کاملا قابل قبوله البته فقط با يکي از مطالب يه کمي مشکل دارم! که اگه شد بعدا راجع بهش نظر ميذارم

نام:Adolf ammar«دوشنبه28بهمن1392ساعت 10:45:30»

ما باید فرق بین انتقاد و عیب جویی و تخریب شخصیت کسی رو بدونیم بعد انتقاد کنیم انتقاد باید بین بین منتقد و فردی که ازش انتقاد شده باشد اگر در جمع باشد نتیجه عکس دارد انتقاد باید از سر مصلحت خواهی باشد نه تخریب شخصیت یک انسان

نظر شما راجع به این مطلب:
نام شما:
وبسايت شما:
متن نظر:


=5+7
وبسايتهای برتر
مجتمع علمی فرهنگی سلطان العلماء بندرلنگه
نسيم
بیداری اسلامی
دخت کنگ
ديوان
مدرسه علوم دينی صلاح الدين ايوبی اروميه
مجد
کلگر
کنکاش
کنگستان
بانوی کنگی
مسجد جامع بندر کنگ
اعجاز علمی در قرآن و حديث
الحورویدیوهای مکه ومدینه واناشید اسلامی
زعفرون
آخرين ورود از:
بیداری اسلامی

آماربازديد
افرادآنلاين
آمريکا(2)
بازديدامروز:14
بازديدديروز:28
بازديدهفته قبل:228
بازديدكل:574794