امکانات سايت
کل مقالات
نظرات عمومی
اضافه نمودن وبسايت
کل وبسايتها
نظراتم دروبسایتهای ديگر
صفحه اصلی
فروشگاه شارژ

آخرين مطالب:
بالاترين مجازات=بالاترين نعمت
تآملي بر ابتداي سوره روم
صبر و اصلاح طلبی نه براندازی و تجزيه
ارزشت مساوی عملت
بازگشت دوباره جهنميان به دنيا
بدگويي خيالی
تعدد زوجات و طلاق
اعتياد و طلاق
ارتباط نامشروع
بی اعتمادی
پربيننده ترين مطالب:
بالاترين مجازات=بالاترين نعمت
دخالتهاي بيگانگان در خانواده
شناخت قبل از ازدواج
نظرات سه روزاخير
پرنظر ترين مطالب:
رفتاربا همسر|56نظر|
دخالتهاي بيگانگان در خانواده|39نظر|
شناخت قبل از ازدواج|31نظر|

مديريت:
خلفان نصيحت کن
ايميل:
khalfan@khalfan.ir
آخرين مراجعه
11بهمن1397ساعت 11:8:24
ورودمديريت:
نام:
رمز:

رد پای جاهليت«پنجشنبه17اسفند1391»تعداد بازديد:1153
وَإِذَا بُشِّرَ أَحَدُهُمْ بِالْأُنْثَى ظَلَّ وَجْهُهُ مُسْوَدًّا وَهُوَ كَظِيمٌ (58) يَتَوَارَى مِنَ الْقَوْمِ مِنْ سُوءِ مَا بُشِّرَ بِهِ أَيُمْسِكُهُ عَلَى هُونٍ أَمْ يَدُسُّهُ فِي التُّرَابِ أَلَا سَاءَ مَا يَحْكُمُونَ (58-59 نحل)
وهنگامي که به يکي از آنها(اعراب جاهل) مژده داده مي شد که فرزندش دختر به دنيا آمده است رويش سياه مي گشت و درونش پر از خشم مي شد.آنچنان اين مژده برايش بد بود که از ديد مردم دور مي شد و با خود مي انديشيد که آيا اين دخترش را با  پستي نگه دارد يا زيرخاک دفنش کند ، آگاه باشيد که چه بد قضاوت مي کنند.

چهارده قرن است که خداوند عزوجل در مورد برتر دانستن جنسيتي فرموده :«آگاه باشيد که چه بد قضاوت مي کنند» اما هنوز در جامعه اين قضاوت نادرست احساس مي شود و وقتي شخصي صاحب فرزند دختر مي شود خيلي از نزديکان به ديد تأسف و ازدست دادن يک فرصت به او نگاه مي کنند در حالي که خداوند عزوجل چه دختر و چه پسر را به عنوان هديه اي از جانب خويش معرفي مي نمايد: يهب لمن يشاء اناثا و يهب لمن يشاء الذکور:به هر کس بخواهد دختران هديه مي دهد وبه هرکس بخواهد پسراني هديه مي دهد.
دردآورتر آنست که عده اي اين رفتارهاي جاهليت را به دين اسلام نسبت مي دهند و گمان مي کنند دين بر برتري مرد بر زن مهر تأييد زده است غافل از اينکه ملاک ارزش انسانها نزد خداوند فقط  اعمال و رفتار هاي وشخصيت و انسانيت آنها است که خلاصه ي آن تقوا مي شود نه نسب و قوم و نژاد و مذکر يا مؤنث بودن اين جسم خاکي.
آنچه با عث مي شود عده اي اين گمان باطل نسبت به دين خدا داشته باشند برخي تفاوتهاي حقوقي است که در دين متناسب با مرد و زن آمده است و اين افراد فقط از يک طرف قضيه يعني آنچه ظاهرا به نفع مرد آمده مي نگرند گمان مي کنند اين نشانه ي برتري است و از طرف ديگر غافلند:
در اين مجال مي خواهيم به ذکر برخي از برتريهاي مقابل بپردازيم تا معلوم شود که فضل الهي در مورد مرد و زن دادگرانه تقسيم شده است و ظلم در ساحت مقدس وي جاي ندارد.
1- در قرآن کريم هيچ جا نام زني مجرم برده نشده؛ با وضعي که نام مرداني مجرم همچون ابولهب ، فرعون،هامان،قارون آمده است و تنها زني که نام برده مريم است که با فضايل بسيار آمده است.
2- دين خدا حقوق مادر را بسيار بيشتر از حقوق پدر مي داند و و برآن تأکيد بسيار شده است:وَوَصَّيْنَا الْإِنْسَانَ بِوَالِدَيْهِ إِحْسَانًا حَمَلَتْهُ أُمُّهُ كُرْهًا وَوَضَعَتْهُ كُرْهًا وَحَمْلُهُ وَفِصَالُهُ ثَلَاثُونَ شَهْرًا : ما به انسان دستور مي دهيم كه به والدين خود نيكي كند . چرا كه مادرش او را با رنج و مشقّت حمل مي كند ، و با رنج و مشقّت وضع مي كند ، و دوران حمل و از شير بازگرفتن او سي ماه طول مي كشد ... همچنين مردي به حضور رسول الله (ص) آمده گفت: يا رسول الله! کدام کس به خوش رفتاري ام سزاوارتر است؟فرمود: مادرت.گفت: باز کدام؟فرمود: مادرت.گفت: باز کدام؟فرمود: مادرت.گفت: باز کدام؟فرمود: پدرت
3-در زندگي مشترک زن از تحمل هزينه هاي مالي معاف شده است حتي اگر هر دو شاغل باشند.
4-اگر شوهر يک زن دچار حادثه شود و از دست برود غرامتي که زن دريافت مي کند دو برابر غرامتي است که مرد در صورت از دست دادن همسرش دريافت مي کند(در واقع دو برابر بودن ديه ي مرد يعني دو برابر بودن حق زن در صورت از دست دادن شريک زندگي).
5-در پيوند ازدواج نه تنها هيچ بار مالي بر زن مقرر نشده بلکه  مهريه به عنوان حق زن مقرر شده است: وَآتُوا النِّسَاءَ صَدُقَاتِهِنَّ نِحْلَةً ....
6-طبق احاديث سرپرستي دو دختر تا رسيدن به سن بلوغ مايه همراهي با رسول خدا (ص) در قيامت مي شود در صورتي که اين مسئله در مورد پسر نيامده است.
7- در مورد پوشش زينت آلات همچون طلا و ابريشم براي مرد محدوديت و تحريم آمده است ولي براي زن اين محدوديتها نيست.
8- اولين کسي که مسلمان و حامي دين رسول الله (ص) شد خديجه سلام الله عليها بود که يک زن بود.
9- هيچ مردي نمي تواندادعا کند که محمد (ص) پدر او است، در حالي که زناني -دختران رسول خدا(ص)- به اين فضيلت دست يافتند: ما کان محمد ابا أحد من رجالکم...:محمد پدر هيچ يک از مردانتان نبود...
....

نظرات فرستاده شده برای اين مطلب
نام:همراه اول«شنبه10فروردين1392ساعت 18:57:36»

همراه اول هميشه همراه شما...

پاسخ مدير سايت:حسبنا الله«شنبه10فروردين1392ساعت 18:59:29»

نظر شما راجع به این مطلب:
نام شما:
وبسايت شما:
متن نظر:


=10+9
وبسايتهای برتر
مجتمع علمی فرهنگی سلطان العلماء بندرلنگه
نسيم
بیداری اسلامی
دخت کنگ
ديوان
مدرسه علوم دينی صلاح الدين ايوبی اروميه
مجد
کلگر
کنکاش
کنگستان
بانوی کنگی
مسجد جامع بندر کنگ
اعجاز علمی در قرآن و حديث
الحورویدیوهای مکه ومدینه واناشید اسلامی
زعفرون
آخرين ورود از:
بیداری اسلامی

آماربازديد
افرادآنلاين
آمريکا(2)
بازديدامروز:14
بازديدديروز:28
بازديدهفته قبل:229
بازديدكل:574794