امکانات سايت
کل مقالات
نظرات عمومی
اضافه نمودن وبسايت
کل وبسايتها
نظراتم دروبسایتهای ديگر
صفحه اصلی
فروشگاه شارژ

آخرين مطالب:
بالاترين مجازات=بالاترين نعمت
تآملي بر ابتداي سوره روم
صبر و اصلاح طلبی نه براندازی و تجزيه
ارزشت مساوی عملت
بازگشت دوباره جهنميان به دنيا
بدگويي خيالی
تعدد زوجات و طلاق
اعتياد و طلاق
ارتباط نامشروع
بی اعتمادی
پربيننده ترين مطالب:
بالاترين مجازات=بالاترين نعمت
دخالتهاي بيگانگان در خانواده
شناخت قبل از ازدواج
نظرات سه روزاخير
پرنظر ترين مطالب:
رفتاربا همسر|56نظر|
دخالتهاي بيگانگان در خانواده|39نظر|
شناخت قبل از ازدواج|31نظر|

مديريت:
خلفان نصيحت کن
ايميل:
khalfan@khalfan.ir
آخرين مراجعه
11بهمن1397ساعت 11:8:24
ورودمديريت:
نام:
رمز:

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم«يکشنبه5فروردين1386»تعداد بازديد:1154
بسم الله الرحمن الرحیم والصلاة والسلام علی نبینا محمد وعلی آله وصحبه اجمعین.
هنگامی که بخواهیم با قرآن زندگی کنیم وآن را برنامه ی زندگی خود سازیم باید بدانیم که در این راه موانعی وجود دارد که باید آنها را برداشته و زمینه را مهیا سا زیم وگرنه قرآن نمی تواند برای ما سودی داشته باشد .
قرآن مانند باران است که بردلها می بارد آن دلی که حاصلخیز باشد سبزو خرم می شود وآنکه شوره زار باشد ، خار و خسهایش بیشتر می شود . پس مشکل از جانب قرآن نیست چنا نکه در این مثال مشکل از جانب باران نیست بلکه دل باید قابلیت و آمادگی داشته باشد تا قرآن اثر بگذارد این امر در داستان مسلمان شدن عمر به وضوح می بینیم .
هنگامی که عمر با سنگدلی تمام شمشیر بردا شته تا به گمان خود پیامبر را بکشد شخصی او را در راه می بیند و او را متوجه خانواده ی خواهرش می کند که ایمان آورده اند او با خشونت تمام وارد خانه ی خواهرش فاطمه می شود و شوهرِفاطمه را ضرب و شتم می نماید و فاطمه به دفاع برمی خیزد و صورت فاطمه را نیز خونین می کند ، در اینجا است که با دیدن خون خواهرش دلش نرم می شود و از ایشان طلب خواندن قرآن می کند وقرآن بر دل او اثر گذاشته ومسلمان می شود ، در حالی که مطمئناً قبلا بارها قرآن شنیده بود اما دلش چون هنوز قابلیت نداشت او تحت تاثیر واقع نشده بود.
و امابزرگترین مانعی که در راه تاثیر قرآن بردل وجود دارد ، وسوسه های شیطان رانده شده است ، آن دشمنی که با ما کینه ای دیرینه دارد. شاید این سوال پیش بیاید که مگر زمانی که ما در مسجد هستیم وقرآن هم جلو ما وآماده برای خواندن هستیم شیطان هم می تواند حضور داشته باشد؟
اتفاقاً باید بگوییم محل حاضر شدن شیطان در همین مکانها وزمانها است، شیطان زمانی وارد عمل می شود که بنی آدم بر راه راست باشد چنانکه در سوره ی اعراف آمده است : "قال فبما أغویتنی لأقعدن لهم صراطک المستقیم (16اعراف): شیطان گفت: پس چون تو مرا گمراه کردی برای گمراه کردن ایشان بر سر راه راستِ تو خواهم نشست "
پس شیطان وقت خود را برای وسوسه کردن در خمرخانه ها و راههای کاملا گمراهی صرف نمی کند ، بلکه زمانی که ما در مسجد قرار گرفتیم یا خواستیم قرآن بخوانیم وارد عمل می شود وتا جایی که بتواند وسوسه می کند به این خاطر است که اکثر ما زمانی که چند دقیقه برای نماز می ایستیم بسیار احساس طولانی شدن و خستگی می کنیم اما غیر این اوقات ممکن است ساعت ها ایستاده با شیم بدون اینکه متوجه شویم.
پس متوجه شدیم که مناسبت شروع قرآن خواندن با "اعوذ بالله من الشیطان الرجیم" چیست وچرا خداوند می فرماید: فإذا قرأت القرآن فاستعذ بالله من الشیطان الرجیم (98نحل):پس هنگامی که خواستی قرآن بخوانی پناه ببر به خدا از شیطان رانده شده.
نکته ی دیگری که باید در اینجا توجه داشته باشیم این است که تنها چیزی که باید تکیه گاه وپشتیبان خود قرار دهیم خداوند عزوجل است ودر غیر این صورت نمی توانیم بر دشمن فائق شویم چرا که حتی شیطان لعین هم هنگامی که ، دشمنیش را شروع کرد قسم به مخلوقات یاد نکرد بلکه گفت :" قال فبعزتک لأغوینهم أجمعین (82ص) : گفت: ای خدا ،به بزرگی تو قسم یاد می کنم که همه ی انسانها را گمراه می کنم ."
پس تنها راه نجات ما از مکر شیطان پناه بردن به خدا است وبس. وگرنه دراین قسمت از شیطان ضعیفتر می شویم چنانکه خداوند عزوجل می فرماید: "إنه لیس له سلطان على الذین آمنوا وعلى ربهم یتوکلون (99نحل): همانا او سلطه ای ندارد بر کسانی که ایمان آورده و بر پروردگارشان توکل می کنند" پس سلطه ی او بر کسانی است که غیر خدا را پشتیبان ویاور خود قرار می دهند: "إنما سلطانه على الذین یتولونه والذین هم به مشرکون (100نحل)"
امیدواریم که خداوند عزوجل ما را از جمله کسانی بگرداند که قرآن بر دل آنها تأثیر گذاشته واز مکرشیطان همواره در پناه او باشیم.
وصلی الله علی نبینا محمد وعلی آله وصحبه اجمعین و الحمد لله رب العالمین.
نظرات فرستاده شده برای اين مطلب
نام:محمد علی«يکشنبه5فروردين1386ساعت 16:22:47»

از جنگ مي گوييم هر چند نبوديم !!!
سري بزنيد
يا علي

پاسخ مدير سايت:از صلح بگويي بهتره!
سر مي زنم.
ياالله.
«دوشنبه6فروردين1386ساعت 9:18:6»

نام:معروف آشنا ، دبير ديني و عربي «يکشنبه5فروردين1386ساعت 19:59:50»

سلام برادر سني
از غرب كردستان سني نشين به ديدارت آمدم
اجرك عندالله

پاسخ مدير سايت:عليكم السلام برادر ديني
خوش آمدي
اجرك ايضاعند الله
«دوشنبه6فروردين1386ساعت 7:11:56»

نظر شما راجع به این مطلب:
نام شما:
وبسايت شما:
متن نظر:


=2+2
وبسايتهای برتر
مجتمع علمی فرهنگی سلطان العلماء بندرلنگه
نسيم
بیداری اسلامی
دخت کنگ
ديوان
مدرسه علوم دينی صلاح الدين ايوبی اروميه
مجد
کلگر
کنکاش
کنگستان
بانوی کنگی
مسجد جامع بندر کنگ
اعجاز علمی در قرآن و حديث
الحورویدیوهای مکه ومدینه واناشید اسلامی
زعفرون
آخرين ورود از:
بیداری اسلامی

آماربازديد
افرادآنلاين
آمريکا(2)
بازديدامروز:17
بازديدديروز:28
بازديدهفته قبل:230
بازديدكل:574797